Зовнішній

Зовнішній блискавковідвід

Блискавка, є одним із самих непередбачуваних та небезпечних для людини природніх явищ. Щороку на земній кулі спостерігається близько 16 мільйонів гроз, тобто майже 44 тисяч щодня. Найчастіше блискавка виникає під час грози, активність яких припадає на весняно-осінній період. Якщо в хмарі існує електричне поле, достатнє для підтримки розряду, але недостатнє для його виникнення, роль ініціатора блискавки може виконати: металева покрівля; конструктивні металеві елементи фасаду, та встановлені вище рівня покрівлі телевізійні і радіоантени. Імовірність ураження блискавкою наземного об'єкту також зростає при: підвищенній електропровідності грунту; висоті об’єкта та ландшафтному розташуванню об'єкта.

Влучання розряду блискавки в житловий будинок (споруду) призводить до великих матеріальних втрат:

  • механічного пошкодження покрівлі, руйнування фасаду будівлі;
  • виникнення пожеж;
  • виходу з ладу багатьох систем життєзабезпечення будинку, в тому числі електронного і електричного обладнання.

Головне, що при цьому виникає загроза безпеці людей і тварин, які знаходяться в будівлі, або поряд із нею під час потрапляння блискавки.

Тому:

При новому будівництві, та проведенні реконструкції чи ремонту існуючих будівель, згідно стандарту ДСТУ Б В.2.5-38:2008, є обов’язковою вимога встановлювати системи блискавкозахисту незалежно від відомчої належності та форми власності об'єкта. Застосування на об’єкті системи блискавкозахисту, істотно знижує ризик отримання матеріальних збитків, та забезпечує безпечні умови перебування, для людей поряд чи всередині об'єкту.

Зовнішній блискавкозахист - це комплекс інженерно-технічних рішень, які забезпечують перехоплення блискавки, з безпечним її відведенням в землю.
Зона захисту будівлі системи зовнішнішнього блискавукозахисту

Правильно запроектована і встановлена система, при прямому потраплянні блискавки в об'єкт, забезпечує проходження струму розряду без спричинення шкоди будівлі (нежитлові споруді).

Існують наступні види зовнішнього блискавкозахисту:

  • Пасивний;
  • Активний.

Пасивний блискавкозахист складається з пристроїв блискавкоприймача який приймає на себе струм блискавки з подальшим відведенням його по струмовідводу в систему блискавкозахисного заземлення, де струм розряду безпечно розсіюється в землю.

Активний блискавкозахист – це система в якій використовуються спеціально розробленні уловлюючі пристрої, що встановлюються на верхівку блискавко приймальної щогли, при цьому радіус захисту об'єкту збільшується в декілька разів. Принцип роботи полягає в перехоплюванні блискавки на дальніх підступах до захищеного об'єкта. При бажанні встановити активний блискавкозахист, розрахунок зони захисту об'єкту, необхідно виконувати згідно вимог та норм ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 '' Улаштування блискавкозахисту будівель і спроруд ''.

Блискавкоприймач

Блискавкоприймачі розділяються на два види:
  • Природні;
  • Штучні.
Блискавкоприймач

В якості природнього блискавкоприймача можливо задіяти: конструктивні елементи покрівлі; металеві покрівлі об’єктів; металеві огорожі по краю даху; металеві труби, резервуари (за умови, відповідності нормативним вимогам ДСТУ Б В.2.5-38:2008) якщо будівля (споруда) відноситься до категорії звичайних об’єктів. Якщо об’єкт відноситься до категорії спеціальних об’єктів, система блискавковідводу встановлюється таким чином, щоб шлях струму блискавки не мав контакту з захищеним об’єктом.

До штучних блискавкопримачів відносяться стрижні з металів, ковані вироби, металеві щогли, натягнуті троси, комбінації сітчастих провідників. Важливо пам’ятати що матеріал блискавкоприймача, має відповідати мінімальному перерізу згідно ДСТУ Б В.2.5-38:2008 (табл. 7). Встановлюється такий пристрій на максимальній розрахунковій висоті покрівлі будинку, або іншої споруди. Кількість, та висота блискавко приймачів, залежить від архітектури покрівлі та розрахункового радіуса захисту об’єкта.

Струмовідвід

Струмовідвід - це металевий провідник, за допомогою якого з’єднуються блискавкоприймач та пристрої заземлення. Для безпечного відводу струму блискавки, струмовідводів має бути декілька, на один блискавкоприймач. При влучанні блискавки в захищений об’єкт, струм має безперешкодно розтікатись декількома шляхами до пристроїв заземлення не завдаючи шкоди покрівлі та фасаду будівлі.

Струмовідвід

В системах блискавкозахисту в першу чергу рекомендується використовувати природні струмовідводи, до яких відносяться: металеві конструкції, або металевий каркас споруди (з електричною неперервністю не менше 50%); з’єднана арматура залізобетонних конструкцій та опорні конструкції будівлі (споруд). Природний струмовідвід має відповідати вимогам ДСТУ Б В.2.5-38:2008.

У разі невідповідності нормам, або з інших технічних причин, задіяння природного струмовідвіду вважається неможливим, в такому випадку в системі блискавкозахисту застосовується штучний струмовідвід.

Заземлювач

Заземлювач - це один, або розрахункова кількість вертикальних та горизонтальних металевих провідників, з'єднаних між собою, які знаходяться в електричному контакті з землею.

Блискавкозахисне заземлення

Блискавкозахисне заземлення рахується одним із важливих пристроїв системи блискавковідводу. Від якості встановлених елементів заземлення, залежить швидке та безпечне розтікання струму блискавки в землі. У першу чергу на об’єкті доцільно задіювати природний заземлювач. Якщо, природний заземлювач не відповідає нормативним вимогам (ДСТУБ В.2.5-38:2008), в такому випадку на об'єкті слід встановлювати штучні пристрої заземлення.

Якщо Вам потрібно спроектувати систему зовнішнього блискавкозахисту, заповніть будь-ласка опитувальний лист:

Опитувальний лист зовнішнього блискавкозахисту

Встановлення блискавкозахисту з неякісних матеріалів це - скорочений термін служби роботи системи, а в деяких випадках невиконання поставленого завдання з безпечного відводу блискавки.

Для замовлення розрахунку системи або послуги, Ви можете зв'язатись з нами зручним для Вас способом