Блискавкозахист будівель і споруд


Блискавкозахист будівель і споруд 19/03/19

Зовнішня система Блискавковідводу по діючим нормам ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 (IEC 62305:2006, NEQ)

 

ТОВ «РЕМ-ГРУП СЕРВІС» допоможе захистити адміністративну будівлю, промислове виробництво і споруди від удару блискавки.

Останнім часом кількість гроз з блискавками в Україні зросла у зв’язку з глобальним потеплінням і збільшенням вологості повітря. А відповідно значно зросла необхідність захисту від блискавок.

 

Чому блискавкозахист так необхідний і які можуть бути ризики від удару блискавки по незахищеному об'єкту:

 

 • Перший ризик – це загроза здоров’ю та життю людей (щорічно в Україні від попадання блискавки травмуються понад 20 осіб. Ця цифра зросла в 2 рази за останні 5 років);
 • Механічні пошкодження покрівлі, фасадів (напруга, що створюється ударною хвилею на відстані 5 см. від кордону каналу блискавки – майже 1 МПа (мегапаскаль), це можна порівняти з ударною хвилею від тактичної ядерної зброї);
 • Атмосферний розряд здатний привести до швидкого займання та появи пожежі (удар блискавки настільки потужний, що пробиває сталь товщиною до 5 мм.);
 • Поява електричного імпульсу і електромагнітного поля в інженерних комунікаціях (може пошкоджувати електричні мережі, і електронне устаткування на відстані до декількох кілометрів);
 • Удар блискавки в цистерну з вибухонебезпечним продуктом або газові комунікації може спровокувати вибух (це загроза безпеці людей, а також багатомільйонні втрати для бізнесу);
 • Удар блискавки здатний вивести з ладу лінії електропередач (ЛЕП), які забезпечують електроенергією будинки, райони, цілі селища і навіть міста; вивести з ладу електроустановки та засоби інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ), ЧИТАТИ ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО СИСТЕМУ ПЗІП......

 

Вихід з ладу всієї системи електропостачання, механічні пошкодження об’єкта, необхідність демонтажу старого обладнання і заміна на нове призводить до непотрібних витрат в сотні тисяч, а то і кілька мільйонів гривень. Не кажучи вже про ймовірне виникнення загрози життю людей, втрата яких не вимірюється фінансами.

На щастя фахівці ТОВ «РЕМ-ГРУП СЕРВІС» знають, як приборкати стихію. Установка блискавкозахисту – кращий вклад в безпеку і гарантію цілісності об'єкта.

 

Тому, відповідно до діючих норм:

 

При новому будівництві, і проведенні реконструкції або ремонту існуючих будівель, відповідно до стандарту ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 (IEC 62305:2006, NEQ), є обов'язковою вимога встановлювати системи блискавкозахисту незалежно від відомчої належності та форми власності об'єкта. Облаштування на об'єкті системи громовідводу істотно знижує ризик отримання матеріальних збитків і створює безпечні умови перебування людей біля або всередині об’єкта.

Зовнішній блискавкозахист – це комплекс інженерно-технічних рішень, і організаційних заходів, що забезпечують перехоплення блискавки, з безпечним її відведенням у землю.

Система громовідводу розділяється на класи захисту, які залежать від рівня пожежонебезпеки (вибухонебезпечності) та класу наслідків який присвоєно об’єкту, а також інтенсивності грози в даному регіоні.

 

Блискавкозахист приватних будинків

 

 

1. Перший клас захисту від блискавки

До нього належать об'єкти найбільш небезпечні для людей і навколишнього середовища, які мають високі ризики вибуху і займання. До таких об'єктів належать нафтопереробні заводи, електростанції, хімічні заводи, сховища пожежонебезпечних і вибухонебезпечних речовин.

Система блискавкозахисту на даних об'єктах повинна бути спроектована з максимальною точністю, а в період експлуатації така система повинна проходити постійну перевірку на надійність пристроїв згідно з паспортом системи громовідводу. Відсутність блискавкозахисту, на об'єктах які відносяться до першого класу захисту, створює ризик займання продукту з подальшим вибухом, що веде за собою катастрофічні техногенні наслідки.

 

Конструкції заземлювачів, допустимі для блискавковідводів, що стоять окремо (мачти блискавковідводу), призначені для систем першого класу блискавкозахисту:

 

 • залізобетонний подножнік (довжина не менше 2 метрів), або бетонна паля (довжина не менше 5 метрів);
 • стійка залізобетонної опори (діаметр не менше 0,25 м.) заглиблена в землю не менше ніж на 5 метрів;
 • залізобетонний фундамент, з довільною формою (поверхня, що контактує з землею, повинна мати площу не менше 10 м2).

 

2. Другий клас блискавкозахисту

До нього відносяться склади мастильних, горючих матеріалів, пестицидів, добрив, газу і т.д. Підприємства та об'єкти другого рівня також включають в себе заправні станції, харчові комбінати, цехи деревообробки, телекомунікаційні центри. До другого класу блискавкозахисту будівель і споруд відносяться системні рішення, які повинні захистити об'єкти від прямого попадання розряду блискавки, і від електромагнітної індукції. Блискавкозахист другого класу виконується за допомогою встановлення блискавковловлюючої сітки, а також встановлення на території об'єкта тросових або стрижневих блискавкоприймачів.

 

3. Третій клас захисту від блискавки.

До третього класу блискавкозахисту відносяться школи, дитячі сади, невеликі котельні, водонапірні башти, птахоферми, корівники та т.п… Ступінь ризику займання і наслідків від удару блискавки знаходиться на порівняно низькому рівні. На обліку підприємства може бути тільки одне або кілька приміщень, які можуть бути епіцентром удару блискавки. Третій клас громовідводу більше акцентується на безпеці людей, а також тварин. Захист від удару блискавки виконується аналогічно до захисту об'єктів другого класу.

 

4. Четвертий клас блискавкозахисту

До четвертого класу блискавкозахисту відносяться невеликі об'єкти, в яких відсутні приміщення з легкозаймистими речовинами. Розташовуються дані споруди переважно в сільській місцевості.

 

Системи громовідводу і варіанти установки:

 

 1. Пасивний, Стрижневий блискавкоприймач. Застосовується для облаштування системами блискавкозахисту невеликих об'єктів. Стрижневим пристроєм може виступати одиночний, подвійний або потрійний блискавкоприймач в залежності від складності об'єкта, який кріпиться до фасаду будівлі або до інших елементів покрівлі. На пласких дахах будівель і споруд допускається встановлення мобільних блискавковловлюючих пристроїв на триногах, чотириногах і т.д. Висота і кількість таких пристроїв визначається шляхом програмного розрахунку в залежності від складності конструктивних елементів і устаткування розташованого на покрівлі. Кожен з пристроїв розташовується один від одного на розрахункову дистанцію.
 2. Блискавкозахист у вигляді блискавковловлюючої сітки. Блискавковідвід виконується у вигляді блискавковловлюючої сітки (така система громовідводу застосовується на пласких дахах площею 1000 і більше квадратних метрів). Опуски струмовідводів розраховуються як і в стрижневій системі блискавкозахисту.
 3. Тросовий блискавкоприймач. Підходить в основному для довгих, вузьких споруд, а також об'єктів, які мають підземні комунікації. В якості блискавкоприймача використовується трос, який натягується між опорами однакової висоти розміщених паралельно одна до одної. Опуски струмовідводів на тросових системах громовідводу облаштовуються по опорах, біля яких монтується заземлення.
 4. Окремий блискавковідвід. Вважається найбезпечнішою системою блискавкозахисту. Встановлюється дана система на об'єктах, які належать до першого і другого класу захисту. Щогли, що стоять окремо, з об'єктом, що захищається ніяк не контактують (монтуються такі системи на розрахунковому відаленні від об'єкта). ЧИТАТИ ДОКЛАДНІШЕ ПРО ОКРЕМО СТОЯЧУ ЩОГЛУ.......

 

У чому переваги систем блискавкозахисту ТОВ «РЕМ-ГРУП СЕРВІС»:

 

 • Довговічність.

Дані системи прослужать вам довгі роки з гарантією безперебійної роботи. Мінімальний термін служби блискавкозахисту промислових об'єктів – 15 років. Середній термін експлуатації громовідводу при виконанні вимог згідно з паспортом на систему, складає не менше 50 років.

 • Висока якість комплектації.

Система виробляється з міцних і стійких до підвищеного навантаження матеріалів і комплектуючих. Конструкція не боїться перепадів тиску, нагрівання, відрізняється високою стійкістю до впливу зовнішніх природних факторів. Використання ізольованих матеріалів подовжує термін служби системи і гарантує максимальний опір до корозії.

 • Універсальність в установці.

Система блискавкозахисту адаптована для всіх типів об'єктів – приватний сектор, промислові будівлі і споруди. Наші системи можна встановлювати і бути впевненим у безпеці людей і устаткування.

 • Економія. Мінімальні фінансові вкладення.

Для підприємства установка блискавкозахисту – це разова інвестиція, яка окупить себе в перший рік експлуатації. Власник інвестує в безперебійну роботу підприємства, цілісність дорогого устаткування, безпеку роботи персоналу. Одна блискавка може завдати збитків на багато мільйонів або зовсім заморозити діяльність підприємства, тому економити на безпеці не варто.

 • Швидкий і якісний монтаж.

Завдяки нашим фахівцям, які мають унікальний досвід, знання, і пройшли спеціальний курс навчання, монтаж пристроїв систем громовідводу на об'єкті ведеться в найстисліші терміни, незалежно від площі об'єкта.

 

Основним завданням зовнішнього громовідводу є захист об'єкта при прямому ударі блискавки від механічного пошкодження і пожеж. Принцип роботи полягає в перенаправленні небезпечного розряду струму блискавки від об'єкта в землю.

 

Блискавкозахист в промисловості

 

 

Удар блискавки несе велику загрозу будівелям і спорудам, які не облаштовані системою блискавкозахисту. Найбільшому ризику піддаються висотні будівлі, будівлі та споруди з пожежонебезпечними та вибухонебезпечними зонами,   підприємства з видобутку і зберігання вибухонебезпечних продуктів. До їх безпеки слід поставитися з особливою увагою, і здійснити монтаж систем блискавкозахисту в першу чергу.

Удар блискавки особливо небезпечний для промислових об'єктів. Адже ремонт покрівлі, заміна електропостачання, а також ремонт електрообладнання – це дуже дорога і тривала процедура, під час якої підприємство зазнає великих втрат.

Також варто відзначити наявність на виробництві пожежонебезпечних - вибухонебезпечних приміщень (зон). І в разі прямого попадання або вторинного впливу блискавки в даній зоні наслідки можуть бути незворотними.

 

Процедура проектування і встановлення обладнання блискавкозахисту вимагає суворого дотримання норм, які прописані в ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 (IEC 62305:2006, NEQ). Згідно з державними вимогами, абсолютно всі організації без винятку повинні в обов'язковому порядку захистити будівлі системою блискавкозахисту.

Професійно спроектована і змонтована система блискавкозахисту – найкраща інвестиція в безпеку підприємства. Завдяки довговічності системи і її надійності, власник нерухомості може бути впевнений у безпеці персоналу і всього об'єкта.

 

Складові системи блискавкозахисту на об'єкті:

 

1. Блискавкоприймач – пристрій який приймає удар блискавки.

2. Струмовідвід – система провідників, через який проходить електричний заряд від блискавкоприймача до заземлювача.

3. Безпосередньо блискавкозахисний пристрій заземлення, по якому розтікається струм в грунті.

 

За статистикою, якщо брати до уваги випадки потрапляння блискавки в об'єкти нерухомості, то від її розрядів найчастіше терплять висотні об'єкти. З метою безпеки встановлюється система блискавкозахисту. Громовідвід приймає потенційно небезпечний заряд і безпечно відводить його від захищеного об'єкта в землю.

 

Блискавкоприймач

 

Блискавкоприймачі поділяються на два види:

 

 • Природні;
 • Штучні.

 

В якості природного блискавкоприймача можна задіяти: конструктивні елементи покрівлі; металеві покрівлі об'єктів; металеві огорожі по краю даху; металеві труби, резервуари (за умови, відповідності нормативним вимогам ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 (IEC 62305:2006, NEQ), якщо будинок (споруда) відноситься до категорії звичайних обєктів.

Якщо об'єкт відноситься до категорії спеціальних об'єктів, система громовідводу встановлюється таким чином, щоб шлях струму блискавки не мав контакту з захищеним об'єктом (Облаштування Окремо Стоячого Блискавковідводу).

До штучних блискавкоприймачів відносяться стрижні з металів, ковані вироби, металеві щогли, натягнуті троси, комбінації сітчастих провідників. Важливо пам’ятати, що матеріал блискавкоприймача повинен відповідати мінімальному перетину згідно ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 (IEC 62305:2006, NEQ) (табл. 7). Встановлюється такий пристрій на максимальній розрахунковій висоті покрівлі будинку, будівлі або іншої споруди з пласкою покрівлею. Кількість і висота блискавкоприймачів залежить від архітектури покрівлі, розташованого на ній обладнання і класифікації об'єкта до якого він відноситься.

 

Струмовідвід

 

Струмовідвід – це металевий провідник, за допомогою якого з’єднуються блискавкоприймач і контур блискавкозахисного заземлення. Для безпечного відведення струму блискавки має бути кілька струмовідводів на один блискавкоприймач. При попаданні блискавки в захищений об’єкт струм повинен безперешкодно розтікатися декількома шляхами до пристроїв заземлення без шкоди для покрівлі та фасаду будівлі.

 

У системах, захисту від блискавок в першу чергу рекомендується використовувати природні струмовідводи, до яких відносяться:

 

 • металеві конструкції, або металевий каркас споруди (з електричною безперервністю не менше 50%);
 • поєднана арматура залізобетонних конструкцій та опорні конструкції будинку, будівлі (споруди).

 

Природний струмовідвід повинен відповідати вимогам ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 (IEC 62305:2006, NEQ). У разі невідповідності нормам, або з інших технічних причин, використання природного струмовідводу на об’єкті вважається неможливим. В такому випадку в системі блискавкозахисту застосовується штучний струмовідвід.

Штучний струмовідвід – це оцинкований, алюмінієвий або мідний провідник.

Встановлювати струмовідводи необхідно з перетином не менше розрахункового згідно з нормами ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 (IEC 62305:2006, NEQ).

 

Блискавкозахисне заземлення

 

Блискавкозахисне заземлення вважається одним з найважливіших пристроїв в системі громовідводу. Від якості встановлених елементів заземлення залежить швидке і безпечне розтікання струму від блискавки в землю. В першу чергу на об’єкті доцільно задіяти природний заземлювач. Якщо природний заземлювач не відповідає нормативним вимогам ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 (IEC 62305:2006, NEQ) в такому випадку на об’єкті слід встановлювати штучні пристрої заземлення.

Штучний заземлювач – це один або розрахункова кількість вертикальних і горизонтальних металевих провідників, з’єднаних між собою та які утворюють контур, що знаходиться в електричному контакті із землею.

В системі громовідводу можливі два варіанти облаштування блискавкозахисного заземлення – кільцевий і напівкільцевий. Перший варіант заземлювача облаштовується навколо будинку, будівлі або споруди. Напівкільцевий заземлювач з’єднує з одного боку об’єкта опуски струмовідводу.

Всі контури блискавкозахисного заземлення також розраховуються в залежності від класу захисту від блискавки.

Установка системи блискавкозахисту вимагає професійних знань, тому слід передати цю справу професіоналам.

 

Обслуговування (сервіс)

 

Сезон гроз – осінь і весна. В цю пору року спостерігається найбільша кількість блискавок. Слід передчасно підготуватися до цього і провести огляд всієї системи. Кожне місце кріплення не повинно бути пошкоджене і відірване від всієї системи. При необхідності слід замінити пошкоджений контур. Перевірка всієї системи на справність виконується раз в декілька років. Рекомендується виконати зачистку контактів, підтяжку ослаблених з’єднань, заміну іржавих контурів (якщо такі є).

Раз в 3-5 років виконується перевірка контуру заземлення на предмет цілісності, так як це місце піддається найбільшому руйнуванню. Наявність корозії знижує ефективність громовідводу. Слід перевірити діаметр перетину на зменшення і при необхідності замінити контур.

 

Основним завданням зовнішнього громовідводу є захист об'єкта при прямому ударі блискавки від механічного пошкодження і пожеж. Принцип роботи полягає в перенаправлення небезпечного розряду струму блискавки (більше 50%) від захищеного об'єкта в землю.

 

ТОВ «РЕМ-ГРУП СЕРВІС» надає весь комплекс послуг по встановленню та сервісному обслуговуванню систем захисту від блискавок. Для підприємств, компаній, які ведуть свій бізнес в сфері нафтовидобутку, газовидобутку, в сфері будівництва та нерухомості, гарантувати безпеку об'єктів, що перебувають на балансі підприємств – це життєво важлива необхідність. А все, що стосується життя, необхідно довіряти тільки професіоналам.

 

ЧИТАТИ ДОКЛАДНІШЕ ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ПРОВЕДЕННЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ СИСТЕМИ БЛИСКАВКОВІДВОДУ......

 

Компанія «РЕМ-ГРУП СЕРВІС» має багаторічний досвід в сфері встановлення систем захисту від блискавок, тому варто просто брати і робити разом з фахівцями компанії ТОВ «РЕМ-ГРУП СЕРВІС».