Норми та правила Електробезпеки, захист електронного обладнання, силових та інформаційних мереж


Норми та правила Електробезпеки, захист електронного обладнання, силових та інформаційних мереж 04/12/18

Варто відзначити, що захисту підлягає не тільки людина, а також обладнання яке може вийти з ладу від шкідливих зовнішніх впливів.

 

До таких впливів відносяться: перевантаження; коротке замкнення; імпульсна короткочасна перенапруга; підвищена, або понижена напруга в мережі та інші шкідливі фактори. Наслідки таких впливів можуть бути непередбачуваними.

 

Тому, наполегливо рекомендуємо:

 

для забезпечення надійної та безпечної роботи, всі електричні системи, прилади та обладнання необхідно захищати, встановлюючи пристрої захисту рекомендовані в Європі та Україні:

  • диференційний автомат, (Пристрій Захисного Відключення);
  • комбінований розрядник;
  • захист інформаційних мереж;
  • захист від коливань напруги (стабілізатор напруги).

 

Такі заходи забезпечать електробезпеку людини і надійну роботу електричних систем та обладнання, що в майбутньому вбереже Вас від зайвих витрат.

 

 

Вирівнювальний стабілізатор перемінної напруги (Захист електричного та електронного обладнання)

 

Опис

 

При нестабільній напрузі в мережі, знижується ефективність і надійність роботи електричних приладів. Тривалі та короткочасні перепади напруги призводять до збоїв в роботі електронного обладнання, виходу з ладу окремих вузлів електричних систем, в наслідок чого скорочується експлуатаційний термін їх служби.

Для забезпечення надійної роботи електричних систем і приладів при коливаннях напруги в електромережі, необхідно встановлювати ( вирівнювальний) стабілізатори змінної напруги.

 

Застосування

 

Стабілізатор - це пристрій, який автоматично підтримує стабільне значення напруги (220V) в мережі, незалежно від коливань напруги живлення і величини його навантаження. У разі перевищення допустимого значення (значного підвищення, або зниження напруги) стабілізатор відключить живлення електромережі (приладу) на період затримки (3-6 хв), нормалізації напруги до встановлених робочих меж (130-270V).

Використання стабілізаторів підвищує надійність роботи підключених до мережі приладів і обладнання в період експлуатації, запобігає передчасним поломкам та продовжує термін їх служби.

 

Найбільш поширені і користуються попитом: релейні, сімісторний та сервопріводні стабілізатори напруги.

 

Релейний стабілізатор складається з плати управління, силового реле і трансформатора. З котушки виведені виходи, які в залежності від вхідного вольтажу за допомогою силових електромагнітних реле по черзі підключаються до виходу апарату. Таким чином підключене до стабілізатора обладнання, автоматично забезпечується постійною нормативної напругою.

Точність регулювання, яку забезпечує релейний стабілізатор напруги становить 6-8%. Встановлюються такі пристрої переважно в побутових умовах для електричних приладів які не вимагають високої точності стабілізації напруги.

 

Тиристорний (сімісторний) стабілізатор складається з - напівпровідникових елементів, потужного силового трансформатора та плати управління. При стабілізації напруги, перемикання обмотки виконують не електромагнітні реле, а потужні напівпровідникові ключі зібрані на тиристорах, або сімісторах. Від аналогів відрізняється безшумністю, високою швидкістю реакції на зміну напруги і надійністю роботи.

Точність регулювання, яку забезпечує тиристорний стабілізатор напруги становить 3-5%, застосовується як в побуті так і промислових об'єктах.

 

Сервопривідний (електромеханічний) стабілізатор складається з - сервоприводного механізму, автотрансформатора і плати управління процесом. Принцип вирівнювання коливань напруги полягає в автоматичному русі струмопровідних щіток по виткам трансформатора, що забезпечує на виході стабільну напругу.

Електромеханічний стабілізатор напруги має високу точність утримання вихідної напруги, що становить в межах 2-3% від стабілізованої.
Для запобігання перевантаження при виборі стабілізатора напруги, необхідно до загальної потужності електричних приладів (обладнання, систем) врахувати 30 відсотків запасу потужності стабілізатора.

Стабілізатор напруги може встановлюватись окремо для будь-якого приладу чи обладнання, або забезпечити загально будинок стабільною напругою.

 

 

Диференційний автомат (Виконання норм електробезпеки від ураження електричним струмом)

 

Опис

 

Для забезпечення та дотримання норм електробезпеки все електричне обладнання та електричні мережі потребують захисту.

Пристрої захисту, від ураження струмом поділяються на:

  • ПЗВ;
  • Диференційний автомат.

 

ПЗВ - це Пристрій Захисного Відключення який спрацьовує на відключення аварійної ділянки, при появі фазного потенціала на металевому корпусі електричного обладнання (поява струму витоку), або пошкодженні ізоляції силових кабелів.

На жаль, ПЗВ не захищає електромережу та електрообладнання від коротких замикань та перевантаження. При встановленні і підключенні ПЗВ, необхідно, для його захисту встановлювати автоматичний вимикач.

Диференційний автомат - це комутаційний пристрій, який поєднує в одному корпусі, автоматичний вимикач і ПЗВ.

 

Застосування

 

Щоб розрізнити диференційний автомат від ПЗВ, необхідно звернути увагу на маркування пристрою:

  • якщо на корпусі вказана тільки величина номінального струму, а літера перед цифрою відсутня - це пристрій захисного відключення (ПЗВ);
  • якщо перед цифрою, яка вказує значення номінального струму, зображена літера В, С, або D (літера позначає тип характеристики електромагнітного і теплового розчеплювача), то значить - це диференційний автомат.

 

Захистні пристрої (ПЗВ, Диференційний автомат), необхідно встановлювати в комплексі з системою захистного заземлення. Також, необхідно виконувати підключення електропостачання в будинку, квартирі, нежитлові споруди по системі TN.

 

У разі виявлення застарілого або помилкового підключення мережі, в такому випадку для забезпечення електробезпеки необхідно вжити всіх заходів для модернізації електропостачання згідно вимог з підключення вводу живлення по системі TN.

 

 

ПЗІП - Захист інформаційних мереж (коаксіального кабелю)

 

Опис

 

ПЗІП - це пристрій захисту коаксіального кабелю (захищає електронне обладнання до якого підключений кабель) від імпульсних стрибків перенапруги, які можуть виникати в період гроз.

Система ПЗІП, відноситься до внутрішньої системи блискавкозахисту (II - рівень захисту).

Всі необхідні роботи з встановлення внутрішньої системи блискавкозахисту необхідно виконувати з дотриманням діючих правил та норм ДСТУ.

 

Застосування

 

Пристрої ПЗІП виготовляються для зовнішнього і для внутрішнього розміщення в мережевих комутаційних щитах. Встановлюється прилади безпосередньо на покрівлі поруч із супутниковою антеною, або перед електронним обладнанням яке необхідно захистити.

 

Захист від імпульсних перенапруг (ПЗІП) в комплексі з блискавкозахисним заземленням, відмінно доповнюють один одного. Принцип дії блискавкозахисту - це, відведення струму блискавки в землю, що захищає будівлю та споруди від пожежі і механічних руйнувань. Після безпечного відведення струму блискавки в землю, залишаються присутні залишкові струми наведення. Такі струми, не можуть спричинити механічних руйнувань покрівлі (об'єкта), але є небезпечними для електронного та електричного обладнання.

 

В приладі захисту встановлений чутливий варистор, який спрацьовує на відключення системи в разі появи короткочасних імпульсних струмів, які утворюються від прямого або повторного впливу при попаданні блискавки в об'єкт. Імпульсний струм проходить через мережу коаксіального або інформаційного кабелю який підключений до електричного та електронного обладнання (в такому випадку прилади виходять з ладу).

 

Система внутрішнього блискавкозахисту це - виконання норм і правил електробезпеки і установка необхідних та рекомендованих пристроїв захисту, що забезпечують надійність роботи інформаційної мережі, а також обладнання у разі появи імпульсних перенапруг (струмових наведень). Якщо на об'єкті не встановлена ​​система зовнішнього блискавкозахисту, в такому випадку до супутникової антени необхідно, встановити захисне заземлення згідно діючих норм.

 

Заздалегідь встановлені внутрішні заходи безпеки на об'єкті, збережуть Вашу техніку і обладнання від небезпечного короткочасного імпульсного струму (прямого або повторного впливу удару блискавки).

 

 

Комбінований розрядник V20-V50 B+C/3+ NPE (Захист електронного і електричного обладнання від короткочасного імпульсного струму)

 

Опис

 

Розрядник призначається для захисту електричного обладнання і кабельних силових мереж, від імпульсних перенапруг які виникають від прямого, або непрямого влучання блискавки.

Встановлюється в житлових будинках та адміністративних приміщеннях у силових розподільчих щитах поряд з ввідним кабелем.

 

Застосування

 

Основне призначення разрядник виконує у захисті, в наслідок гасіння імпульсивних перенапруг, які відбуваються найчастіше в період грозової активності, також приміняється для урівняння різності потенціалів у системі блискавкозахисного заземлення.

 

Комбінований розрядник ОВО, від аналогів своїх відрізняється більш чутливим та якісним варистором який виготовляється на основі оксиду цинку.

 

При спрацюванні захисту, в разі перенапруги виходить з ладу змінний варістор (який гасить імпульсний короткочасний струм). Що зручніше і економно в процесі експлуатації, а якість такого приладу виправдовує свої початкові затрати.

При спрацюванні захисту, аварійна сигналізація проінформує що спрацював захист і необхідно терміново викликати фахівця для подальшої діагностики та усунення неполадки в системі ПЗІП.

 

Компанія Рем-Груп Сервіс пропонує якісне обладнання, яке забезпечує максимальну електробезпеку приладів і силових мереж.