Підключення вводу живлення житлових будинків та інших об'єктів по системі TN


Підключення вводу живлення житлових будинків та інших об'єктів по системі TN 09/12/17

Система TN складається з підсистем: TN-C, TN-S, TN-C-S, ТТ, ІТ.

 

 

 

Позначення в схемах згідно ПУЄ 7. 1.7

 

  • L — фазний провідник;
  • N — нульовий робочий провідник;
  • PE — нульовий захисний провідник;
  • PEN — суміщений нульовий робочий і захисний провідник заземлення.

 

 

Підключення заземлення згідно підсистеми TN-C

 

Система TN-C: Нульовий робочий і нульовий захисний провідники об’єднані в одному провіднику по всій системі (C - combined - об’єднаний).

 

Переваги підсистеми TN-C: найбільш поширена і проста, використовується в старому житловому фонді.

 

Недоліки підсистеми TN-C полягають в відсутності окремого провідника РЕ (захисне заземлення). Це означає, що в житловому будинку в розетках відсутнє заземлення. Нерідко при такій системі робиться занулення. Занулення - це крайній захід, розрахований на ефект короткого замикання. Якщо провідник фази виявиться на корпусі приладу, відбувається коротке замикання (КЗ), в результаті, спрацює автоматичний вимикач на відключення ділянки з аварійною ситуацією. При системі TN-C неможливо виконати зрівнювання потенціалів у ванній кімнаті. Cистема заземлення TN-C і не може бути рекомендована для нових будівель.

 

 

Підключення заземлення згідно підсистеми TN-S

 

Система TN-S: Нульовий робочий і нульовий захисний провідники працюють окремо по всій системі (S - separated - роздільний).

 

Переваги підсистеми TN-S: Найбільш сучасна і безпечна система заземлення, рекомендується при будівництві нових будівель. Сприяє доброму захисту людини, устаткування та захисту будівель.

 

Недоліки підсистеми TN-S: менш поширена, вимагає прокладки до будинку від трансформаторної підстанції: в трифазній мережі п’ятижильним кабелем, або трьохжильним кабелем в однофазної мережі.

 

 

Підключення заземлення згідно підсистеми TN-C-S

Система TN-C-S: Нульовий робочий і нульовий захисний провідники об’єднані в один провідник в якійсь частині, починаючи від джерела живлення до введення в будівлю, таку систему можливо розщепити на провідник N і провідник РЕ. Після розщеплення така система вимагає повторного заземлення.

 

Переваги підсистеми TN-С-S: підсістема TN-C-S рекомендована для широкого застосування. Технічно досить легко здійсненна. При переході з підсистеми TN-C вимагає нескладної модернізації.

 

Недоліки підсистеми TN-С-S: потребує незначної модернізації стояків в під’їздах. При обриві PEN провідника електроприлади можуть виявитися під небезпечним потенціалом.

 

 

Підключення заземлення згідно підсистеми ТТ

Система ТТ: Система дуже схожа на систему TN-S. Відмінність в тому, що провідник заземлення не підключений на підстанцію до заземлювачів, а розташовується безпосередньо на ділянці поряд з будинком. На підстанції система заземлення виконана фахівцями за всіма нормами ПУЄ. На особистій ділянці доведеться зробити те ж саме.

 

Така система вимагає високоякісного повторного заземлення, з високими вимогами до опору. Найефективнішим заземленням в цьому випадку, є штучне заземлення (захисне заземлення).

 

 

 

 

 

Підключення заземлення згідно підсистеми IT

 

Система IT: У такій системі нейтраль джерела живлення ізольована від землі або заземлена через прилади, або пристрої, що мають великий опір, а відкриті провідні частини електроустановки заземлені.

 

Система IT - застосовується в заземленні лабораторій і медичних установ, в якій проводяться досліди і проводяться роботи з чутливою апаратурою. Також необхідно виконати вимоги з зведення до мінімуму електромагнітного поля та навідного струму.

 

 

 

 

 

 

У всіх перерахованих системах TN, для забезпечення електробезпеки, потрібно додатково встановлювати ПЗВ (Пристрій Захисного Відключення).