Системи Блискавкозахисту об'єктів


Системи Блискавкозахисту об'єктів 22/03/19

Зовнішня система блискавкозахисту об’єктів

 

Блискавка, є одним з найбільш непередбачуваних і небезпечних для людини природних явищ. Щорічно на земній кулі спостерігається близько 16000000 гроз, тобто майже 44 тисяч щодня. Найчастіше блискавка виникає під час грози, активність яких припадає на весняно-осінній період. Якщо в хмарі існує електричне поле, достатнє для підтримки розряду, але недостатнє для його виникнення, роль ініціатора блискавки може виконати: металева покрівля; конструктивні металеві елементи фасаду, і встановлені вище рівня покрівлі телевізійні і радіоантени. Імовірність ураження блискавкою наземного об'єкта також зростає при: підвищення електропровідності ґрунту; висоті об'єкта і ландшафтному розташуванню об'єкта.

Яку потенційну загрозу може нанести розряд блискавки для приватного будинку, адміністративної будівлі, промислового виробництва і споруди:

 

 • В першу чергу це безпека людей;
 • Механічні пошкодження покрівлі, фасадів і т.д...;
 • Атмосферне розряд здатний привести до швидкого займання та появи пожежі * (удар блискавки настільки потужний, що пробиває сталь товщиною до 5 мм.);
 • Поява електричного імпульсу і електромагнітного поля в інженерних комунікаціях (виходить з ладу не тільки електричні мережі, а й електронного обладнання);
 • Нерідкі випадки, коли удар блискавки в цистерну з вибухонебезпечним продуктом або газові комунікації викликав вибух і багатомільйонні втрати компанії.

 

Вихід з ладу повністю всієї системи електропостачання, механічні пошкодження об'єкта, демонтаж старого та заміна нового обладнання призводить до витрат в сотні тисяч.

Установка блискавкозахисту - кращий вклад в безпеку і цілісність об'єкта.

 

Тому, відповідно до діючих норм:

 

При новому будівництві, і проведенні реконструкції або ремонту існуючих будівель, відповідно до стандарту ДСТУ Б В.2.5-38: 2008, є обов'язковим вимога встановлювати системи блискавкозахисту незалежно від відомчої належності та форми власності об'єкта. Облаштування на об'єкті системи громовідводу, істотно знижує ризик отримання матеріальних збитків, і забезпечує безпечні умови перебування для людей поруч або всередині об'єкта. Зовнішній блискавкозахист - це комплекс інженерно-технічних рішень, що забезпечують перехоплення блискавки, з безпечним її відведенням у землю.

Система громовідводу розділяється на класи захисту, які залежать від рівня пожежонебезпеки (вибухонебезпечності) об'єкта, а також інтенсивності гроз в даному регіоні.

 

1. Перший клас захисту від блискавки.

Найбільш небезпечні об'єкти для людей і навколишнього середовища, мають ризики вибуху і займання. До таких відносяться нафтопереробні заводи, електростанції, хімічні заводи, сховища пожежонебезпечних і вибухонебезпечних речовин.

Система блискавкозахисту на даних об'єктах повинна бути спроектована максимально ретельно, а в період експлуатації проходити постійну перевірку на надійність пристроїв - згідно паспорта на систему громовідводу. Відсутність блискавкозахисту, на об'єктах які відносяться до першого класу захисту - створює ризик займання продукту з катастрофічними техногенними наслідками.

 

2. Другий клас блискавкозахисту.

Склади мастильних матеріалів, пального, пестицидів, добрив, газу і т.д... Підприємства та об'єкти такого рівня також включають заправні станції, харчові комбінати, цехи деревообробки, телекомунікаційні центри.

Система блискавкозахисту на даних об'єктах повинна бути спроектована максимально ретельно, а в період експлуатації проходити постійну перевірку на надійність пристроїв - згідно паспорта на систему громовідводу. Відсутність блискавкозахисту, на об'єктах які відносяться до першого класу захисту - створює ризик займання продукту з катастрофічними техногенними наслідками.

 

3. Третій клас захисту від блискавки.

До третього класу захисту відносяться - школи, дитячі сади, невеликі котельні, водонапірні башти, птахоферми, корівники і т.д... Рівень ризику займання і наслідків тут знаходиться на порівняно низькому рівні. На фонді всього підприємства може бути тільки одне або кілька приміщень, які можуть бути епіцентром удару блискавки. Третій клас громовідводу, більше акцентується на безпеки людей, а також тварин.

 

4. Четвертий клас блискавкозахисту.

Невеликі об'єкти, в яких відсутні приміщення з легкозаймистими речовинами, розташовуються дані споруди переважно в сільській місцевості.

 

Системи громовідводу і варіанти установки:

 

 • Пасивний Стрижневий. Масово застосовується для облаштування систем блискавкозахисту невеликих об'єктів. Стрижневим пристроєм може виступати одиночний, подвійний потрійний блискавкоприймач в залежності від складності об'єкта, який кріпиться до фасаду будівлі або до інших конструктивних елементів покрівлі. Також можливо, на плоских дахах будівель і споруд встановлювати мобільні близкавковловлюючі пристрої на триногах, чотириногах і т.п ... Висота і кількість таких пристроїв визначається шляхом програмного розрахунку (кожен з яких розміщений від один одного на розрахункову дистанцію), в залежності від складності конструктивних елементів і обладнання розташованого на покрівлі.
 • Захист від блискавки у вигляді сітки. Блискавковідвід виконується у вигляді близкавковловлюючої сітки (застосовується така система громовідводу на плоских дахах 1000 і більше квадратних метрів). Опускаючи струмовідвода розраховуються як у стрижневий системі блискавкозахисту.
 • Тросовий. Підходить в основному для довгих, вузьких споруд або тих, які мають підземні комунікації. Як блискавкоприймача використовується трос, який натягується між опорами однакової висоти і розміщених паралельно один одному. Опуски струмовідвода до заземлення на тросових системах громовідводу, облаштовується по обидва боки.
 • Окремо встановлений Блискавковідвід. Вважається найбезпечнішою системою блискавкозахисту. Встановлюється дана система на об'єктах, які належать до першого - другого класу захисту. Окремо стоять щогли з об'єктом, що захищається ніяк не контактують (монтуються такі системи на розрахунковому видаленні від об'єкта).

 

У чому переваги наших систем захисту від блискавок

 

 • Довговічність.

Дані системи прослужать Вам довгі роки з гарантією безперебійної роботи. Мінімальний термін служби блискавкозахисту промислових об'єктів - 10 років. Середній термін експлуатації громовідводу при виконанні вимог згідно паспорта на систему, не менше 50 років.

 • Висока якість комплектації.

Система проводиться з міцних і стійких до підвищеного навантаження матеріалів і комплектуючих. Конструкція не боїться перепадів тиску, нагрівання, відрізняється високою стійкістю від зовнішніх природних факторів. Також використання ізольованих матеріалів продовжує термін служби системи і гарантує максимально низький опір до корозії.

 • Універсальність в установці.

Система блискавкозахисту адаптована для всіх типів об'єктів (приватний сектор, промислові будівлі і споруди). Наші системи можна впевнено встановлювати і бути впевненим у безпеці людей і устаткування.

 • Мінімальні фінансові вкладення.

Для підприємства установка блискавкозахисту - разове вкладення, яке окупить себе в перший рік експлуатації. Власник інвестує в безперебійну роботу підприємства, цілісність дорогого устаткування, безпеку роботи персоналу. Помічено, що одна блискавка може завдати збитків на багато мільйонів або зовсім заморозити діяльність підприємства, тому економити на безпеці не варто.

 • Швидкий і якісний монтаж.

Завдяки досвіду наших фахівців, монтаж пристроїв системи громовідводу на об'єкті ведеться в найкоротші терміни, в не залежності, від обсягів об'єкта.

 

Блискавкозахист приватних будинків

Основним завданням зовнішнього громовідводу є, захист об'єкта при прямому ударі блискавки від механічного пошкодження і пожеж. Принцип роботи полягає в перенаправлення небезпечного розряду струму блискавки (більше 50%) в землю від захищеного об'єкта.

 

Блискавкозахист в промисловості

Удар блискавки несе велику загрозу будівель і споруд, які не облаштовані системою блискавкозахисту. Найбільшому ризику піддаються висотні будівлі, будівлі та споруди з пожежонебезпечними та вибухонебезпечними зонами, підприємства з видобутку і зберігання вибухонебезпечних продуктів. До їх безпеки слід поставитися першочергово.

Особливо даний фактор (удар блискавки) небезпечний для промислових об'єктів, адже ремонт покрівлі заміна електропостачання, а також вихід з ладу електрообладнання - це дуже дороге задоволення. Також варто відзначити, наявність на виробництві пожежонебезпечних-вибухонебезпечних приміщень (зон) і випадку, прямого попадання або вторинного впливу блискавки в даній зоні - наслідки можуть бути незворотними.

 

Процедура проектування і обладнання блискавкозахисту вимагає суворого дотримання норм, які прописані в ДСТУ Б В.2.5-38: 2008. Згідно з державними вимогами, абсолютно всі організації без винятку повинні в обов'язковому порядку захистити будівлі системою блискавкозахисту.

Професійно спроектована і змонтована системи блискавкозахисту - кращий вклад в безпеку підприємства. Завдяки довговічності системи і її надійності, власник нерухомості може бути впевнений у безпеці персоналу і матеріального.

 

Складові системи блискавкозахисту на об'єкті

 

1. Блискавкоприймач - пристрій який приймає удар блискавки.

2. Струмовідвід - система провідників, що забезпечує прохід більшої частини струму блискавки ( система провідників, через який проходить електричний заряд від блискавкоприймача до заземлювача).

3. Безпосередньо пристрою заземлення - по яких розтікається струм в ґрунті.

За статистикою, блискавки часто б'ють в висотні об'єкти. Громовідвід приймає потенційно небезпечний заряд і безпечно відводить його від захищеного об'єкта в землю.

 

Блискавкоприймач

 

Блискавкоприймачі поділяються на два види:

• Природні;

• Штучні.

В якості природного блискавкоприймача можна задіяти: конструктивні елементи покрівлі; металеві покрівлі об'єктів; металеві огорожі по краю даху; металеві труби, резервуари (за умови, відповідності нормативним вимогам ДСТУ Б В.2.5-38: 2008) якщо будинок (споруду) відноситься до категорії звичайних об'єктів. Якщо об'єкт відноситься до категорії спеціальних об'єктів, система громовідводу встановлюється таким чином, щоб шлях струму блискавки не мав контакту з захищеним об'єктом.

До штучним Блискавкоприймачів відносяться стрижні з металів, ковані вироби, металеві щогли, натягнуті троси, комбінації сітчастих провідників. Важливо пам'ятати, що матеріал блискавкоприймача, повинен відповідати мінімальному перетину згідно ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 (табл. 7). Встановлюється такий пристрій на максимальній розрахунковій висоті покрівлі будинку - будівлі або іншої споруди з плоскою покрівлею. Кількість і висота блискавкоприймача, залежить від архітектури покрівлі, розташованого на ній обладнання і класифікації об'єкта до якого він відноситься.

 

Струмовідвід

 

Струмовідвід - це металевий провідник, за допомогою якого з'єднуються блискавкоприймач і контур блискавкозахисного заземлення. Для безпечного відведення струму блискавки, струмовідводів повинна бути кілька, на один блискавкоприймач. При попаданні блискавки в захищений об'єкт, струм повинен безперешкодно розтікатися декількома шляхами до пристроїв заземлення без шкоди покрівлі і фасаду будівлі.

У системах захисту від блискавок в першу чергу рекомендується використовувати природні струмовідводи, до яких відносяться: металеві конструкції, або металевий каркас споруди (з електричною безперервністю не менше 50%); поєднана арматура залізобетонних конструкцій та опорні конструкції будинку, будівлі (споруди). Природний струмовідвід повинен відповідати вимогам ДСТУ Б В.2.5-38: 2008.

У разі невідповідності нормам, або з інших технічних причин, задіяння природного струмовідводу на об'єкті вважається неможливим, в такому випадку в системі блискавкозахисту застосовується штучний струмовідвід.

Штучний струмовідвід - це оцинкований, алюмінієвий або мідний провідник. Встановлювати струмовідводи необхідно з перетином не менше розрахункового згідно з нормами ДСТУ Б В.2.5-38: 2008.

 

Блискавкозахисне заземлення

 

Блискавкозахисне заземлення вважається одним з важливих пристроїв в системі громовідводу. Від якості встановлених елементів заземлення, залежить швидке і безпечне розтікання струму блискавки в землі. В першу чергу на об'єкті доцільно задіяти природний заземлювач. Якщо, природний заземлювач не відповідає нормативним вимогам (ДСТУ Б В.2.5-38: 2008), в такому випадку на об'єкті слід встановлювати штучні пристрої заземлення.

Штучний заземлювач - це один або розрахункову кількість вертикальних і горизонтальних металевих провідників, з'єднаних між собою утворюють контур, який знаходяться в електричному контакті із землею.

В системі громовідводу можливо два варіанти облаштування блискавкозахисного заземлення - кільцевої і напівкільцевий. Перший варіант заземлювача облаштовується навколо будинку, будівлі або споруди. Напівкільцевий заземлювач з'єднує з одного боку об'єкта опуски струмовідводу.

Всі контури блискавкозахисного заземлення також розраховуються в залежності від класу захисту від блискавки.

 

Установка системи блискавкозахисту вимагає професійних знань, тому слід приділити цю справу професіоналам.

 

Обслуговування

 

Сезон гроз - осінь і весна. У цю пору року спостерігається найбільша кількість блискавок. Слід передчасно підготуватися до цього і провести огляд всієї системи. Кожне місце кріплення не повинно бути пошкоджено і відірване від усієї системи. При необхідності слід замінити пошкоджений контур. Перевірка всієї системи на справність виконується раз в декілька років. Рекомендується виконати зачистку контактів, підтяжку ослаблених з'єднань, заміна іржавих контурів (якщо такі є).

Раз в 3-5 років виконується перевірка контуру заземлення на ознака цілісності, так як це місце піддається найбільшому руйнуванню. Наявність корозії знижує ефективність громовідводу. Слід перевірити діаметр перетину і при необхідності замінити контур.

 

Основним завданням зовнішнього громовідводу є, захист об'єкта при прямому ударі блискавки від механічного пошкодження і пожеж. Принцип роботи полягає в перенаправлення небезпечного розряду струму блискавки (більше 50%) в землю від захищеного об'єкта.