Природне явище Блискавка та наслідки ураження наземних об'єктів


Природне явище Блискавка та наслідки ураження наземних об'єктів 20/04/17

В Україні на кожен квадратний кілометр налічується до 10 ударів блискавки на рік.

 

Розряд блискавки при ударі в землю сягає до 500.000 Ампер (понад сто мільйонів вольт). Цієї потужності вистачає для забезпечення цілого міста електроенергією на рік. Але, на жаль ми не навчилися перехоплювати та перетворювати блискавку в електроенергію.

 

Ймовірність ураження блискавки, наземного об'єкту зростає в залежності від його оточення, висоти та збільшеної електропровідності поверхні ґрунту. Виникнення блискавки відбувається в період грози, якщо в хмарі існує електричне поле достатнє для підтримки розряду, але недостатнє для його виникнення, роль ініціатора притягнення блискавки може відіграти будь-який високий металевий предмет (металева покрівля, супутникова антена, конструктивні металеві елементи покрівлі, промислові комунікації, поблизу зростаючі високі дерева). В такому випадку ймовірність влучання блискавки в житловий будинок або нежитлову споруду підвищується в рази.

 

Наслідки влучання розряду блискавки в житловий будинок (споруду), призводить до:

  • травмування (загибель) людей та тварин;
  • матеріальних витрат у вигляді: пожеж; механічних руйнувань; пошкодження всіх систем
  • життєзабезпечення будинку.

 

Система блискавковідвіду, є невід'ємною частиною сучасного проектування житлових і нежитлових будинків та споруд. Для захисту від руйнівних наслідків ураження блискавки Вашої оселі чи іншої будови - рекомендуємо встановлювати в комплексі системи зовнішнього і внутрішнього блискавкозахисту.

 

Зовнішня система блискавкозахисту складається з:

  • Блискавкоприймача;
  • Струмовідводу;
  • Блискавкозахистного заземлення.

 

Блискавкоприймач - на всіх об'єктах, рекомендується в першу чергу застосовувати природні блискавкоприймачі. В разі неможливості задіяти природний блискавкоприймач, необхідно застосувати штучний блискавкоприймач - який встановлюється у вигляді металевого стрижня (щогли).

 

Струмовідвід - це металевий провідник, по якому протікає струм блискавки, від блискавкоприймача до заземлювача.

 

Блискавкозахисне заземлення - це один або розрахункова кількість металевих провідників з'єднаних між собою, які знаходяться в електричному контакті із землею.

 

Система внутрішньо блискавкозахисту - це комплекс заходів і рішень, для захисту електричних мереж, електронного та електричного обладнання, від прямого або повторного впливу дії ураження блискавки.

 

При влучанні блискавки в наземний об'єкт - розряд струму від блискавкоприймача через струмовідвід протікає до заземлювача, де і розтікається безпечно в землю (без спричинення шкоди будівлі, обладнанню та людей які там знаходяться).

 

Вірно прорахована і встановлена система блискавкозахисту з урахуванням всіх особливостей розташування об'єкта - це запорука безпеки життю людей (тварин) що знаходяться безпосередньо в середині приміщення та збереження матеріального майна.